-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->

O darování

Motivace je hnací motor veškerého konání lidstva. Je to důvod, proč se něco děje a něco vzniká. V mém předmětu zájmu, mojí motivací jsou dvě skupiny lidí-dárci a jejich oslavenci. Mezi nimi figuruje dárek jako pojítko. Pro dárce je motivací chtít někoho blízkého obdarovat. Předáním dárku věnuje oslavenci fakticky peníze, (které potřeboval k získání vhodného dárku), energii a čas k výběru dárku a na druhou stranu získá dobrý pocit z darování.

Oslavenec, (pokud se dárek povedl), je potěšen a vděčen, že si na něho dárce vzpomněl a většinou darujícímu náklady na dárek vyváží pozváním na oslavy. Samozřejmě, že nejvyšší hodnotou je to, jaké mají dárce a oslavenec vzájemné vztahy.

V dnešním světě, nabízejícím okamžité uspokojení jakékoli potřeby, tedy i obdarování někoho blízkého, není v přetékajících regálech nouze o věci od zbytečných cetek až po hodnotné předměty.

Když si ale darující bude chtít dát více záležet s vyřešením otázky, čím oslavence potěšit, třeba z důvodu hlubšího vztahu k němu, získá určitě více, než by si myslel. Také bude investovat peníze a energii, ale ne do hotového, ale do vlastnoručního, originálního dárku, který se na trhu nenajde. Mám za to, že dárci řemeslně zruční – truhláři, kováři, skláři, keramici a jiní…dárky většinou nekupují, ale vytvářejí. Tak proč ne také ostatní?

V procesu tvoření dárku budoucí dárci paradoxně v prvé řadě obdarovávají a obohacují sami sebe o dobrodružný a radostný zážitek z tvůrčího procesu. Tak se stane, že tvůrčí proces nejdříve potěší dárce a poté oslavence. Oslavenec vlastnoruční dárek ocení mnohem víc, než kupovaný. Uvědomí si jeho hodnotu v tom, kolik je v dárku vynaložené nápaditosti, originality a úsilí. Takový skutek nahradí slova a vypoví lépe o kvalitě vztahu.

A v tomto tkví má základní myšlenka, při založení firmy Dárky na přání – je možností pro kreativní lidi-primárně užít si radost a dobrodružství při tvoření z keramické hlíny a sekundárně tak získat dárek pro někoho blízkého.

Tvoření z hlíny je úžasné díky vlastnosti hlíny jako suroviny. Ze všech materiálů klade vůli svého tvůrce nejmenší odpor. Dá se říci, že je nejposlušnější ze všech materiálů vhodných pro tvoření. V porovnání s dřevem, kovem a jinými materiály nemá konkurenci. Má to jen jeden háček, pro svou konečnou úpravu potřebuje vypálit na teplotu kolem 1000 st. C a výše. Tím není dostupná pro každého, neboť vyžaduje vybavenou dílnu s pecí a také odborné poradenství.

Albert Einstein:

Nejlepší způsob, jak potěšit sám sebe, je povzbudit někoho jiného.

Svět, který jsme vytvořili je produktem našeho myšlení, nelze změnit svět, dokud nezměníme naše myšlení.

Těším se na dobu, kdy kupovaný dárek nebude považován za dárek, ale bude vnímán jako odbytí oslavence. Opravdovým dárkem bude jen dárek osobně vytvořený – báseň, píseň, užitný, okrasný předmět…dárek „ušitý“ na míru. To budeme národ tvůrců a kreativců!

K přeměně myšlení v této oblasti lidských vztahů přispívají drobné řemeslné dílny, které fungují nejen samy pro sebe, ale jsou nesobecky otevřeny i pro veřejnost a otvírají tak možnost sebe a jiné potěšit jiným, netradičním způsobem.

Jednou z nich je i má firma Dárky na přání s kurzy keramiky. Kurz stojí 200,-Kč/ 1 schůzka=2hodiny pro dospělé, pro děti 80,-Kč. V ceně je zahrnuta použitá hlína, přežah na 950 st. C, dekorační engoby, glazury, sklíčka a kysličníky, konečný výpal kolem 1100 st. C, odborné vedení lektorky.

Pro účastníky je připraveno také malé občerstvení – ovoce, sušenky, čaj, káva!

Kursy probíhají vždy v úterý od 16:30 -18:30 hod.

Zájemci se mohou blíže informovat a přihlásit na telefonním čísle 732 238 343.

Jeden obrázek z keramického kurzu – maminka Martina při tvorbě / její anděl je dárkem pro kamarádku:

Zrození anděla

Tak co Vy na to, zkusíte to také? Těším se na nové zájemce. Ještě se nabízí jedna možnost získání originálního dárku, pokud Vám něco brání jej vytvořit sami- můžete si originální dárek nechat navrhnout a vytvořit, také mnou osobně. Vaše Eva Vojtelová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *