-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->

Jarní keramická dílna v obci Pohledy

Plakát
Plakát Keramická dílna Pohledy

Ve spolupráci s OÚ Pohledy, se zástupkyní starostky Petrou Etzlerovou, jsem lektorovala kurz keramiky dne 13. dubna 2019 v místním kulturním centru. Jaké to je, vytvořit keramiku vlastníma rukama, si přišlo zkusit 19 účastníků.

Základní zásady tvorby keramiky byly obsahem úvodní přednášky, aby účastníci věděli co a jak dělat. Nebyl nikdo, kdo by byl nepozorný a díky tomu se všem práce dařila. Každý si vybral téma blízké svému srdci podle nabídky předem připravených šablon a předložených námětů. Poté se všichni pečlivě pustili do práce.

Po vyválení plátů, vyřezávání podle šablon, ručním tvarování, lepení dílů dohromady se účastníci postupně, tak jak měli domodelováno, scházeli u společného stolu, aby svůj výrobek vyzdobili pomocí barevných engob.

Závěr kurzu patřil setkání u točířského keramického kruhu. Vytvořila se u něho fronta zájemců, kteří si vytočili svou první misku. Všem se povedla, a tak se šlo znovu engobovat, aby byla ještě hezčí.

Účastníci strávili hezké sobotní odpoledne tvořivou činností, ale domů se rozešli s prázdnýma rukama. Cesta jejich výrobků pokračovala u mě v dílně, kde prošly přežahem na 950 st.C v keramické peci, po vychladnutí se přežahlé výrobky naglazovaly transparentní glazurou a znovu se naložily do pece k poslednímu výpalu a to na 1120st.C.

Rádo by se napsalo, že vše, do poslední chvíle, dopadlo dobře a všechny výrobky se po dlouhém procesu povedly. Ano, všechny výrobky dopadly na výbornou, až na dva.

Říká se – dělej vše jak nejlépe umíš, ale v mém případě jsem svou snahu přehnala a dva tácky naglazovala moc silně. Glazura se nerozlila v krásnou, hladkou sklovitou plochu jak měla, ale scvrkla se, strhla místy i engobu a ani při mém pokusu přeglazování a znovu vypálení se škoda nenapravila.

Tímto se oběma účastnicím moc a moc omlouvám i zde. Jsou moc hodné, laskavé a proto jsme se mohly domluvit, že si své tácky vyrobí ještě jednou.

I mistr tesař se utne, chci dodat na závěr tohoto článku. Věřím, že na druhý pokus vše vyjde, jak má. Pokusím se ještě pro záchranu i pokažených výrobků něco udělat, jestli se to podaří, dám tu vědět. Nerada se totiž vzdávám a taky bych nerada odradila zájemce o keramiku, to by byla totiž škoda největší.

Ale fotky z kurzu, jejichž autory jsou Petra Etzlerová, Lucie Svobodová a já, se povedly všechny, (to pro optimističtější závěr):

…a tady jsou hotové výrobky k převzetí:

 

Dovoluji si všem účastníkům, pořadatelům moc poděkovat a těším se na – někdy příště!

Vaše Eva Vojtelová

znak
https://dareckynaprani.cz/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *